Anasayfa » El Ayak Bakımı » Ayak ve Bacak Bakımı » Ayak Bakım Kremleri Seçilirken Neden Dikkatli olunması gerekir

Ayak Bakım Kremleri Seçilirken Neden Dikkatli olunması gerekir

Haziran 30, 2015 5:32 pm Kategori: Ayak ve Bacak Bakımı Yorum bırakın
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on Pinterest

Ayaklar bizim için en önemli organımızdır bakımına çok özen göstermeliyiz. Bu nedenle sizlere Ayak Bakım Kremleri alırken dikkat etmeniz gereken noktaları belirteceğiz.

topuk_çatlak-400x400-1212

Ayaklar bizim için en önemli organımızdır. Bunların bakımını çok özen göstermeliyiz. Bu nedenle sizlere Ayak Bakım Kremi alırken dikkat etmeniz gereken noktaları belirteceğiz.

Ayak kaşıntısı mantar hastalığı belirtisidir.

Terleme artışı, yıkadıktan sonra kurulamama kolaylaştırıcıdır, bu nedenle yaz aylarında artar. Dermatoloji uzmanı tarafından uygun ilaçlarla tedavisi yapılabilir. Tedavi edilmediğinde deri bütünlüğü bozulur bir bakteri hastalığı olan ağrılı, kırmızı, ödemli görünümü ile yılancık gelişebilir. İstirahat, antibiyotik tedavisi yapılır.

Tırnaklar, çevresindeki deri yapısı ile ayak sağlığını tamamlar.

Renk değişiklikleri kalınlaşma gözlenebilir. Travma sonrası tırnak altına kanama olması ağrı, mor renk değişikliğine yol açar, kanama birikim yaparsa boşaltılması ağrıyı rahatlatır tırnağın düzgün uzamasını sağlar, ayak tırnağı yavaş uzadığından iyileşme uzun zaman alır. Şiddetli darbe olduğunda tırnak yatağında kalıcı şekil değişikliği yapabilir. Sıkı ayakkabılar ise uzun zaman içerisinde tırnak yapısı bozar, tırnak plağının yatağından ayrışmasına neden olabilir. Tırnakta kalınlaşma, renk değişikliği tırnak mantar enfeksiyonu ve bazı deri hastalıklarının bir bulgusudur. Mantar tetkiki yapılır, varsa uzun süreli ilaç tedavisi uygulanır.

Bazı iç hastalıklarının tırnakta renk değişikliği yapabileceği unutulmamalı!
Tırnak çevresindeki deri koparılması, kesilmesi sonrasında dolama gelişebilir. Ağrılıdır, cerahat birikimi varsa boşaltılır. Tırnak batması kısa kesilen, şekil düzensizliği olan tırnaklarda, sıkı ayakkabılarla kolaylıkla gelişebilir. Oldukça ağrılıdır, batan kısmın rahatlatılması uygun pansuman, bazen cerrahi girişim gerekebilir. Tırnağın düzgün kesilmesi, darbeden kaçınılması önleyicidir.

Ayak Bakımı ve Ayak Bakım Kremleri

Ayak bakım kremlerinin “Allantoin” ve gliserinle zenginleştirilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekir. Allantoin” sayesinde cildin yenilenmesine yardımcı olursunuz.

Doğal nemlendirici ve ovucu ürünler tercih etmeniz yorgunluğu azaltacaktır.

Sentetik böcek ilaçları, yapay gübre ve koruyucu içermemesine dikkat edilmedilir.

Ayaklardaki kuruluk, pullanma, kabuklanma, kalınlaşma ve çatlamalarda keratolitik etkisi ölü derinin atılmasını hızlandırır.

Parafin Oil; Cildi KORUR, cilt hücrelerindeki suyun devamlılığını sağlamaya yardımcı olur

Lavanta ve Tea Tree yağları ile ayaklardaki deriyi beslemeyi ve hoş bir koku sağlamayı destekyebilirsiniz.

Ürünlerin alerji ve kaşıntı olmaması için Esanssız olanları tercih edebilirsiniz.

 

Haftada ya da iki haftada bir ayaklarınıza peeling uygulayın. Peeling uyguladıktan hemen sonra ayak bakım kremini masajla ayaklarınıza sürün ve bir süre sıcak kalmasına dikkat edin. Bunun için bir çorap giyip beklemek faydalı olacaktır.

el-ayak-tirnak-bakimi1-111222

Düzenli peeling, ponza ve kremle yapılan bakım, kısa bir süre içinde topuk çatlaklarından ve ayak kuruluklarından kurtulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, her gün düzenli olarak ayaklarınız için bir nemlendirici krem kullanmak da yoğun bakım ihtiyacınızı en aza indirmeye yardımcı olur. Peeling uygulaması için seçeceğiniz ürün ve uygulama şekli de oldukça önemli bir konudur. Peeling uygulamasının haftada ya da iki haftada bir uygulanması yeterlidir. Daha sıklıkla peeling uygulamak, ayaklarınızın tahriş olmasına ve daha çok çatlamalara yol açabilir.

parafin-bakimi-656565

Haftada bir kez banyo sonrası ponza taşıyla temizlediğiniz topuklarınıza krem sürerek bir süre sıcak kalmasını sağlayın ya da ayaklarınız 20 – 30 dakika ılık suda bekletin ve daha sonra ponza uygulayın. Böylece kullandığınız kremler ayağınıza daha iyi etki edecektir ve ayağınızı yumuşak tutacaktır. Ponza taşı, doğal olması nedeniyle diğer ayak törpülerinden daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Ancak burada önemli olan konu, tek başına ponza uygulamak da ayak bakımı için yeterli değildir. Ponza sonrası krem sürülmeyen cilt daha çok sertleşir ve daha derin çatlaklar oluşabilir. Bu nedenle ponza uyguladıktan hemen sonra ayaklarınıza krem sürmeniz gerekir. Mümkünse, birkaç saat ayaklarınızı sıcak tutmanız daha etkili ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur a bir uygulanması yeterlidir.

Ayak Bakım Kremleri Seçilirken Neden Dikkatli olunması gerekir Reviewed by on . Ayaklar bizim için en önemli organımızdır bakımına çok özen göstermeliyiz. Bu nedenle sizlere Ayak Bakım Kremleri alırken dikkat etmeniz gereken noktaları belir Ayaklar bizim için en önemli organımızdır bakımına çok özen göstermeliyiz. Bu nedenle sizlere Ayak Bakım Kremleri alırken dikkat etmeniz gereken noktaları belir Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top