Anasayfa » Makyaj ve Parfüm » Parfüm » Parfüm Nasıl Yapılır

Parfüm Nasıl Yapılır

Temmuz 21, 2015 2:52 pm Kategori: Parfüm Yorum bırakın
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on Pinterest

Günlük yaşantımızın vazgeçilmez ürünlerinden biri olan parfümler, hem kişiliğimizin dışavurumu hem de güzel kokmamızın anahtarıdır.

İşte parfüm nasıl yapılır sorusunun cevabı

Parfüme katılacak maddeler ne amaçla kullanılacağına bağlı olarak değişir. Pahalı parfümler, dünyanın çeşitli yerlerinden toplanan nadir çiçeklerin özlerini içerir. Parfümlerin çoğu; çiçek, bitki esansları, hayvansal maddeler, sentetik özler, alkol ve su karışımından oluşur.

Parfüm için kullanılacak bitkisel yağ özlerinin yapımı oldukça zahmetlidir. Çıkarılan yağlar çok değerlidir. Örneğin bir kilo gül yağı elde etmek için tam 2.000.000 güle ihtiyaç vardır. Bu yağlar çoğunlukla damıtma yoluyla elde edilir. İlk olarak bitki kaynatılarak buhar elde edilir. Buhar tüpler vasıtasıyla soğutularak tekrar sıvı hale dönmesi sağlanır ve damıtma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Elde edilen bu bitki özlü yağlar, bazı işlemlerden geçirilip, içerisine kalıcılığını sağlayıcı bazı maddeler eklenmesi ile esans elde edilir. İyi bir parfüm; temel, orta ve üst olmak üzere 3 temel notadan oluşur.

Piyasaya verilecek kokular değişik oranlarda uygun alkollerle birleştirildikten sonra şişelenirler. Genelde has esanslar ufak şişelerde depolanır ve fiyatları oldukça yüksektir.Eau de parfum, esans konsantrasyonu has parfüme göre daha azdır. Ancak diğer formlara göre daha yüksektir, bu nedenle kalıcıdır. Esans içeriği daha az olan bir başka form ise Eau de Toilet’tir. Parfüm şişeleri ise özel çalışmaların sonucunda üretilirler ve sprey ya da dökme şişe alternatifleri vardır.

parfum_siseleri-1

Parfüm Nasıl Yapılır Reviewed by on . Günlük yaşantımızın vazgeçilmez ürünlerinden biri olan parfümler, hem kişiliğimizin dışavurumu hem de güzel kokmamızın anahtarıdır. İşte parfüm nasıl yapılır so Günlük yaşantımızın vazgeçilmez ürünlerinden biri olan parfümler, hem kişiliğimizin dışavurumu hem de güzel kokmamızın anahtarıdır. İşte parfüm nasıl yapılır so Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top