Anasayfa » Saç Bakımı » Doğal & Kozmetik Ürünler » Şampuanların Zararları

Şampuanların Zararları

Temmuz 30, 2015 1:49 pm Kategori: Doğal & Kozmetik Ürünler Yorum bırakın
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on Pinterest

Şampuanların zararları konusu son günlerde şampuansız saç yıkamaya dayanan no-poo akımının yaygınlaşmasıyla birlikte daha fazla sorgulanmaya başlıyor.

Yaşamımızın her alanında yer alan endüstriyel ürünler gibi, bir dizi kimyasal madde kullanılarak üretilen şampuanlar da, yaşamımızı kolaylaştırdığı kadar sağlığımıza verdiği zararlarla da anılıyor. Piyasada yaygın olarak satılan şampuan ürünlerinin büyük çoğunluğu, çok farklı ambalaj ve reklamlara rağmen benzer kimyasal içeriklerden üretiliyor. Hal böyle olunca kullandığımız şampuanın içeriğini incelemeden ve kullanılan kimyasal maddeleri araştırmadan şampuan seçmemeye özen göstermek gerekiyor.

sampuan-degistirmek

Şampuanların zararları konusunda ilk olarak halk arasında yaygın olarak kabul gören, ‘çok köpüren şampuan iyidir’ düşüncesinin sorgulanması gerekiyor. Çünkü şampuanların daha fazla köpürmesi, içeriğinde birtakım kimyasal maddelerin daha çok kullanılmasından kaynaklanıyor. Örneğin bu maddelerin başında gelen ve piyasadaki çoğu şampuanda kullanılan Sodium Laureth Sulfate (SLS), ucuz ve etkili köpürtme özelliği nedeniyle temizlik sektöründe diş macunlarından sabunlara kadar geniş bir alanda kullanılıyor. SLS’nin kanserojen bir ürün olup olmadığı bilim dünyasında uzun süredir tartışılan bir konu olmakla birlikte, bu maddenin deride ve organlarda birikerek bazı bünyelerde alerji ve kepek gibi sorunlara yol açtığı ve bağışık sistemini zayıflattığı kabul ediliyor.

Şampuanların zararları noktasında en çok tartışılan maddelerin biri de paraben. İlaç ve kozmetik sektöründe ürünlerin raf ömrünü uzatmak için koruyucu amaçla kullanılan paraben, şampuanlardan parfümlere, kremlerden makyaj malzemelerine kadar geniş bir alanda kullanılıyor. Deride egzama gibi reaksiyonlara yol açabilen paraben, toksit özelliği nedeniyle de ciddi hastalıklara yol açtığı eleştirisiyle karşılaşıyor. Bununla birlikte günümüzde birçok şampuan markasının paraben kullanımını bırakmaya başladığı görülüyor.

Şampuanların güzel kokması için kullanılan parfümlerden, ürünlerin ömrünü uzatmak için kullanılan Sodium Benzoate’e kadar birçok farklı madde kullanılarak üretilen şampuanların, şampuanların zararları konusunda bilinçli tüketicilerce araştırılarak kullanılması gerekiyor.

Şampuanların Zararları Reviewed by on . Şampuanların zararları konusu son günlerde şampuansız saç yıkamaya dayanan no-poo akımının yaygınlaşmasıyla birlikte daha fazla sorgulanmaya başlıyor. Yaşamımız Şampuanların zararları konusu son günlerde şampuansız saç yıkamaya dayanan no-poo akımının yaygınlaşmasıyla birlikte daha fazla sorgulanmaya başlıyor. Yaşamımız Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top