Anasayfa » Cilt Bakımı » Doğal & Kozmetik Ürünler » Zeytinyağlı Sabun Yapımı

Zeytinyağlı Sabun Yapımı

Temmuz 29, 2015 3:09 pm Kategori: Doğal & Kozmetik Ürünler Yorum bırakın
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on Pinterest

Zeytini, sofralardan alternatif tıpa kadar birçok alanda kullanıyoruz. Bu yazı da onlarca faydası olan Akdeniz meyvesinin zeytinyağlı sabun yapımı sürecini ele alacağız.

Zeytinyağlı-Sabunun-Faydaları2

Zeytin, Akdeniz ikliminin görüldüğü topraklarda yetişip sofralarımıza kimi zaman kahvaltılık olarak kimi zamanda yemeklerimizde kullandığımız yağ olarak gelmektedir. Besleyici değeri çok yüksek olan zeytinin protein deposu olduğu kadar vitamin, kalsiyum, mineral sağlayıcı özelliğine sahip olduğu bilinmektedir.

Kalp ve damar hastalıkları için tavsiye edilen zeytinyağı, egzama, sedef, kırışık ciltler, sağ dökülmesi gibi hastalıkların tedavisi içinde kullanılmaktadır. Bunun uygulaması genellikle bu zeytinyağı sabunu ile gerçekleştirilmektedir.

Peki zeytinyağlı sabun yapımı nasıl gerçekleşiyor?

Malzemeler listesi:

-Zeytin yağı ve su

-Minimum 5 litrelik tencere

-Sodyum Hidroksit

-Ölçek olarak belirleyeceğimiz bardak

-Termometre

-Tahta kaşık ve mikser

Zeytinyağlı sabun yapımı aşamaları:

Tencereye 5 bardak su koyun, ardından 1 bardak sodyum hidroksiti yavaşça döküp aynı anda karıştırın. Bu karışım sonrasında ani ısınma gerçekleşebilir. Sıcaklığın 40 dereceye kadar düşmesini bekleyin.

-Ardından aynı ölçekle 3 bardak zeytin yağını başka bir tencerede 40 dereceye kadar ısıtın.

-İlk karışımın derecesi belirtilen ısıya kadar düşünce, 40 dereceye kadar kaynatılan zeytinyağını bu karışımı, tahta kaşıkla yavaşça döküp aynı anda karıştırın. Akabinde mikserle 10 dakika kadar yavaşça karıştırmaya devam edin. Bu işlemleri yaparken sıçratmamaya özen gösterin. Cildinizle temasını kesinlikle önleyiniz.

-Karıştırma işlemi muhallebi kıvamını alana kadar devam eder. Bu süreç içerisinde 40 derecelik ısı korunmalıdır.

-Karıştırma işlemi bittikten sonra tencereyi kalın örtü veya battaniye tarzı şeylerle sarıp 24 saat bekletin. Daha sonra çıkarın ve kalıplara dikkatlice döküm işlemini gerçekleştirin. 3 güne kadar da kalıp içinde beklemesi gerekecek.

Zeytinyağlı sabun yapımı sürecinin sonuna geliyoruz. 3 gün kalıpta bekleyen sabunları çıkarıp tel ızgara üzerinde 2 ay kadar havalandırma şeklinde bekletin.

Bu aşamalar sonrasında sizlerde zeytinyağlı sabuna sahip olabilirsiniz.

Zeytinyağlı Sabun Yapımı Reviewed by on . Zeytini, sofralardan alternatif tıpa kadar birçok alanda kullanıyoruz. Bu yazı da onlarca faydası olan Akdeniz meyvesinin zeytinyağlı sabun yapımı sürecini ele Zeytini, sofralardan alternatif tıpa kadar birçok alanda kullanıyoruz. Bu yazı da onlarca faydası olan Akdeniz meyvesinin zeytinyağlı sabun yapımı sürecini ele Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top